krycie papa dachowa

tel.: 517-739-630
Lokalizacja : Warszawa
Specjalizacja : Krycie papą termozgrzewalną

Papa dachowa – technologia

Jak dobrze kryć papą termozgrzewalną w Warszawie?


To materiał z osnowy nasączony rożnymi elastarami masy bitumicznej lub elastarem SBS, służący do zabezpieczenia płaskich dachów, jak również skośnych. Papa termozgrzewalna jest wytwarzana na bazie produktow ropopochodnych, zwłaszcza ta, ktora zawiera elastarat SBS lub APP, dzięki czemu jest trwała, elastyczna nawet przy minusowych temperaturach i co najważniejsze zachowuje tak zwaną pamięć czyli po rozciągnięciu, zagięciu wraca do pierwotnego stanu.

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów papy dachowej:

Każdy z rodzajów papy posiada inna budowę, trwałość, strukturę oraz przeznaczenie zgodnie z nazwą właściwą danej papy. Wyróżnić można by jeszcze papy stosowane bezpośrednio na deski, jednak są one zaliczane do grupy pap podkładowych. Z doświadczenia możemy jeszcze dodać, że im lepsza papa tym droższa, cena papy rośnie wraz z grubością wkładki z osnowy oraz zawartości procentowej elastaratu SBS lub APP, grupa pap na bitumicie należy do pap z dolnej półki cenowej i niestety również do niskiej trwałości.

Papy dachowe uważane są za jedną z gorszych opcji do krycia dachów, co jest jednak bardzo poważnym nieporozumieniem wynikającym przede wszystkim z tego, że papy były dostępne wtedy, kiedy praktycznie nic dobrego dostępne nie było, kiedy nie było dostępu do kolorowej blachy, dachówki czy innych rodzajów pokryć dachowych. Dlatego powstało skojarzenie, że papa to też zły materiał na dach i powinno się z niej korzystać tylko w ostateczności. Nic bardziej mylnego. Współczesna papa to cały czas stosunkowo tani, bardzo łatwy w układaniu i solidny materiał, dzięki czemu możliwe jest zabezpieczenie swojego domu lub budynku użytkowego w sposób skuteczny i niezawodny przez okres nawet kilkunastu lat bez wykonywania żadnych dodatkowych prac.

Papa
Warto zacząć od skróconego wskazania, czym właściwie jest papa. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie oczywiste i wiele osób ma w tym względzie mylne pojęcie. Papa jest materiałem kompozytowym, czyli składającym się z dwóch połączonych ze sobą elementów. Pierwszym elementem jest osnowa wykonywana zazwyczaj z rożnych sztucznych włókien, a drugim elementem jest materiał asfaltowy lub smoła. Zła renoma papy bierze się też w dużej mierze z kontaktów ludzi z najgorszą wersją papy, w której osnowa wykonana jest z tektury, a zamiast powszechnie stosowanej obecnie masy asfaltowej jest smoła, od której praktycznie całkowicie się odchodzi. Taki rodzaj papy określany był papą papierową i jej działanie pozostawiało bardzo dużo do życzenia.

Na papie może się pojawiać także posypka, która nie jest jej elementem koniecznym, ale jest zdecydowanie polecana ze względów estetycznych, a jej obecność jest w stanie także poprawiać właściwości dachu w odniesieniu do jego przyczepności, kiedy na przykład na dachu o niewielkim spadzie pojawi się oblodzenie i może to być problematyczne. Układanie papy, jej transport i wykorzystanie tego materiału ułatwia także folia z tworzyw sztucznych, która jest zazwyczaj spodnim wykończeniem papy.

Najważniejsze cechy papy

Waga
Papa to materiał różnorodny, który z każdym rokiem jest urozmaicany przez kolejne wersje tego produktu. W praktyce zawsze należy dokonywać wyboru w oparciu najważniejsze właściwości papy, które należy dobierać do możliwości i potrzeb danego dachu. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku wagi papy, ponieważ jej zróżnicowanie może być bardzo duże i chociaż papa uchodzi nie bez powodu za bardzo lekki materiał, jej cięższe wersje mogą być poważnym zagrożeniem dla płaskich dachów.

Wytrzymałość mechaniczna
Dalsze istotne elementy właściwości papy to przede wszystkim jej wytrzymałość mechaniczna. Jest to zestaw parametrów mówiących nam o tym, jakie siły papa jest w stanie wytrzymywać przed zerwaniem się, a także informują nas o tym, o ile papa się wydłuży przed zerwaniem, jeśli będzie działała na nią siła rozciągająca. Ta wartość zazwyczaj podawana jest w procentach, a siła zrywania podawana jest newtonach dla każdych 5 centymetrów grubości papy. W sposób oczywisty im papa będzie grubsza, tym jej odporność na zrywanie będzie większa. Co ważne, nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków odnośnie tych parametrów, ponieważ w przypadku każdego materiału osnowy istnieje wiele możliwości, przez co teoretycznie gorsza osnowa może być lepsza od teoretycznie wytrzymalszej osnowy, jeśli produkt wyższej jakości pierwszego rodzaju porówna się z produktem niższej jakości rodzaju drugiego.

Tolerancja temperatur
W praktyce bardzo istotne jest to, jaką tolerancję temperaturową posiada dana papa. Ważne są tutaj dwie kwestie. Pierwsza z nich to giętkość, czyli informacja o tym, przy jakiej temperaturze papa może być układana. Kiedy jest za zimno, papa staje się sztywna i krucha. W takich warunkach układanie jej jest zdecydowanie utrudnione i może doprowadzić do uszkodzenia tego materiału. Producent każdej papy podaje dokładne informacje odnośnie tego, przy jakiej temperaturze można papę układać, ale trzeba mieć na uwadze, że jeśli temperatura powietrza spada poniżej 15-20 stopni Celsjusza, konieczne jest przechowywanie papy w ocieplanym magazynie i wydobywanie jej z niego bezpośrednio przed rozpoczęciem prac.

Druga właściwość to spływanie. Papa pod wpływem temperatury staje się najpierw miękka, a potem płynna. W związku z tym nie ma możliwości umieszczania papy na zbyt stromych dachach, ponieważ po podgrzaniu mogłaby spłynąć z dachu lub przynajmniej utracić swoje właściwości jako pokrycie dachu. By się zabezpieczyć przed taką sytuacją, trzeba albo układać papę tylko na niemal płaskich dachach, albo wybrać rodzaje pap, które są w stanie wytrzymać wyższe temperatury. Im bardziej dach jest płaski, tym wymagana wytrzymałość temperaturowa jest mniejsza, ponieważ spływanie nastąpi dopiero przy znacznym przekroczeniu dopuszczalnej temperatury.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że masa asfaltowa, z której wykonana jest papa, może być modyfikowana poprzez odpowiednie domieszki. Te substancje wpływają na temperatury, w jakich możliwe jest układanie papy, jak również pozwalają na zapewnienie papie większej wytrzymałości już na dachu. Domieszki zazwyczaj powodują zwiększenie ceny papy, ale są jedynym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy chce się na przykład położyć papę na dachu o trochę większym spadzie. Na marginesie warto też zaznaczyć, że minimalny spad dachu pokrytego papą to 1%. Nie można układać papy na całkowicie płaskich dachach, a przynajmniej nie powinno się tego robić.

Mocowanie papy

Papa jest bardzo ceniona ze względu na sposób jej mocowania do dachu. Cały czas jeszcze najpopularniejsze są metody klasyczne wykonywania tej czynności polegające na przybijaniu papy specjalnymi gwoździami do dachu lub na korzystaniu z tak zwanych lepików na zimno lub na gorąco. Są to jednak przestarzałe sposoby klejenia papy. Nowocześniejsze sposoby umożliwiają wykorzystanie papy samoprzylepnej, a lepiej, można działać poprzez zgrzewanie, czyli rozgrzewanie i roztapianie spodu papy, dzięki czemu masa asfaltowa zaczyna się roztapiać i skutecznie przylega do każdego odpowiednio przygotowanego podłoża.